Friday, July 6, 2001

2001 Locus Award Nominees

Location: Westercon in Portland, Oregon.

Comments: 2001 was yet another good year for Ursula K. Le Guin, who not only had two works win Locus Awards, but had two more nominated. It is no secret how much I love Le Guin and her work, because there are few authors who have demonstrated the consistent brilliance that she has over a prolonged period of time. There is a danger, however, of Le Guin's manifest greatness drowning out the other female voices in science fiction. This isn't Le Guin's fault, but rather the fault of every editor who, when compiling an anthology, throws in a Le Guin story and figures that he's checked off the "story by a woman" box. It is the fault of every aficionado who, when assembling a list of "great" science fiction novels, picks a Le Guin novel and figures he's got female written science fiction covered. Le Guin is a powerful female voice in the field of science fiction, but she's not the only one. There are so many excellent female science fiction writers both past and present that should be listened to as well.

Best Science Fiction Novel
1.   The Telling by Ursula K. Le Guin

Other Nominees:
2.   Eater by Gregory Benford
3.   Zeitgeist by Bruce Sterling
4.   The Coming by Joe Haldeman
5.   In Green's Jungles by Gene Wolfe
6.   The Sky Road by Ken MacLeod
7.   Look to Windward by Iain M. Banks
8.   Space: Manifold 2 (aka Manifold: Space) by Stephen Baxter
9.   Midnight Robber by Nalo Hopkinson
10. Probability Moon by Nancy Kress
11. Crescent City Rhapsody by Kathleen Ann Goonan
12. The Collapsium by Wil McCarthy
13. Marrow by Robert Reed
14. The Fountains of Youth by Brian Stableford
15. Genesis by Poul Anderson
16. The Fresco by Sheri S. Tepper
17. Shrine of Stars by Paul J. McAuley
18. Ventus by Karl Schroeder
19. Candle by John Barnes
20. Hunted by James Alan Gardner
21. Colony Fleet by Susan R. Matthews
22. Revelation Space by Alastair Reynolds
23. (tie) The Jazz by Melissa Scott
      (tie) The Miocene Arrow by Sean McMullen
25. Outlaw School by Rebecca Ore
26. Mars Crossing by Geoffrey A. Landis
27. Distance Haze by Jamil Nasir
28. Ashes of Victory by David Weber
29. Infinity Beach by Jack McDevitt

Best Fantasy Novel
1.   A Storm of Swords by George R.R. Martin

Other Nominees:
2.   Declare by Tim Powers
3.   The Amber Spyglass by Philip Pullman
4.   Perdido Street Station by China Miéville
5.   Ash: A Secret History by Mary Gentle
6.   Galveston by Sean Stewart
7.   Lord of Emperors by Guy Gavriel Kay
8.   Forests of the Heart by Charles de Lint
9.   The Truth by Terry Pratchett
10. Fortress of Dragons by C.J. Cherryh
11. The Tower at Stony Wood by Patricia A. McKillip
12. Daemonomania by John Crowley
13. A Kiss of Shadows by Laurell K. Hamilton
14. Winter's Heart by Robert Jordan
15. White as Snow by Tanith Lee
16. Prophecy by Elizabeth Haydon
17. Ship of Destiny by Robin Hobb
18. Harry Potter and the Goblet of Fire by J.K. Rowling
19. (tie) Canyons by P.D. Cacek
      (tie) King Kelson's Bride by Katherine Kurtz
21. Empire of Unreason by J. Gregory Keyes
22. (tie) Spindle's End by Robin McKinley
      (tie) Year of the Griffin by Diana Wynne Jones
24. Knight of the Demon Queen by Barbara Hambly
25. The Gate of Fire by Thomas Harlan
26. The Grand Ellipse by Paula Volsky

Best First Novel
1.    Mars Crossing by Geoffrey A. Landis

Other Nominees:
2.   Revelation Space by Alastair Reynolds
3.   Ceres Storm by David Herter
4.   Wheelers by Ian Stewart and Jack Cohen
5.   House of Leaves by Mark Z. Danielewski
6.   Daughter of the Forest by Juliet Marillier
7.   The King's Peace by Jo Walton
8.   Salt by Adam Roberts
9.   The Glasswright's Apprentice by Mindy L. Klasky
10. Soulsaver by James Stevens-Arce
11. Growing Wings by Laurel Winter

Best Novella
1.   Radiant Green Star by Lucius Shepard

Other Nominees:
2.   Oracle by Greg Egan
3.   Path of the Dragon by George R.R. Martin
4.   Seventy-Two Letters by Ted Chiang
5.   Blue Kansas Sky by Michael Bishop
6.   Savior by Nancy Kress
7.   Fly-by-Night by Larry Niven
8.   The Ultimate Earth by Jack Williamson
9.   Reality Dust by Stephen Baxter
10. One-Eyed Jacks and Suicide Kings by R. Garcia y Robertson
11. Making History by Paul J. McAuley
12. Watching Trees Grow by Peter F. Hamilton
13. The Retrieval Artist by Kristine Kathryn Rusch
14. Great Wall of Mars by Alastair Reynolds
15. The Forest Between the Worlds by G. David Nordley
16. Chip Crockett's Christmas Carol by Elizabeth Hand
17. Heart of Glass by William Barton
18. Crux by Albert E. Cowdrey
19. Tendeléo's Story by Ian McDonald
20. The Suspect Genome by Peter F. Hamilton
21. A Place So Foreign by Cory Doctorow
22. Naming of Parts by Tim Lebbon
23. The Enclave by Lois Tilton
24. To Leuchars by Rick Wilber

Best Novelette
1.   The Birthday of the World by Ursula K. Le Guin

Other Nominees:
2.   On the Orion Line by Stephen Baxter
3.   Snowball in Hell by Brian Stableford
4.   Bloody Bunnies by Bradley Denton
5.   The Elephants of Poznan by Orson Scott Card
6.   The Other Side by James P. Blaylock
7.   Lincoln in Frogmore by Andy Duncan
8.   Merlin's Gun by Alastair Reynolds
9.   The Rift by Paul J. McAuley
10. Primes by Lewis Shiner
11. Millennium Babies by Kristine Kathryn Rusch
12. Chitty Bang Bang by Ian R. MacLeod
13. The Pottawatomie Giant by Andy Duncan
14. Feel the Zaz by James Patrick Kelly
15. Auspicious Eggs by James Morrow
16. Wetlands Preserve by Nancy Kress
17. The Cloud Man by Eleanor Arnason
18. Bird Herding by R. Garcia y Robertson
19. The Juniper Tree by John Kessel
20. (tie) The Gulf by Robert Reed
      (tie) Open Loops by Stephen Baxter
22. In Shock by Joyce Carol Oates
23. Hideaway by Alastair Reynolds
24. The Prophet Ugly by Robert Reed
25. Hybrid by Robert Reed
26. The Dryad's Wedding by Robert Charles Wilson
27. Reef by Paul J. McAuley
28. Tenebrio by Brian Stableford
29. Chanterelle by Brian Stableford
30. The Alien Abduction by James L. Cambias

Best Short Story
1.   The Missing Mass by Larry Niven

Other Nominees:
2.   Moon Dogs by Michael Swanwick
3.   Silver Ghost by Stephen Baxter
4.   The Royals of Hegn by Ursula K. Le Guin
5.   Sheena 5 by Stephen Baxter
6.   The Raggle Taggle Gypsy-O by Michael Swanwick
7.   Interstitial by Paul J. McAuley
8.   Winter Quarters by Howard Waldrop
9.   The Fantasy Writer's Assistant by Jeffrey Ford
10. Lucy by Terry Bisson
11. (tie) The Art of Fugue by Charles Sheffield
      (tie) Fenneman's Mouth by Andy Duncan
13. Patient Zero by Tananarive Due
14. Our Mortal Span by Howard Waldrop
15. The War of the Worlds by James P. Blaylock
16. (tie) The Mandrake Garden by Brian Stableford
      (tie) Partial Eclipse by Graham Joyce
18. The Eye in the Heart by Tanith Lee
19. (tie) The Flyers of Gy: An Interplanetary Tale by Ursula K. Le Guin
      (tie) Greedy Choke Puppy by Nalo Hopkinson
21. Under the Hill by Jane Yolen
22. Reality Check by David Brin
23. Madame Bovary, c'est moi by Dan Simmons
24. The Neon Heart Murders by M. John Harrison
25. The Reluctant Book by Paul Di Filippo
26. Malthusian's Zombie by Jeffrey Ford
27. (tie) Catching Crumbs from the Table by Ted Chiang
      (tie) Fidelity: A Primer by Michael Blumlein
29. Snow in Summer by Jane Yolen
30. How Beautiful With Banners by Michael Bishop
31. The Foster Child by William Browning Spencer
32. The Millennial Express by Robert Silverberg
33. Steppenpferd by Brian W. Aldiss
34. Colours of the Soul by Sean McMullen

Best Collection
1.   Tales of Old Earth by Michael Swanwick

Other Nominees:
2.   Saucer of Loneliness: Volume VII: The Complete Stories of Theodore Sturgeon by Theodore Sturgeon
3.   Telzey Amberdon by James H. Schmitz
4.   Beluthahatchie and Other Stories by Andy Duncan
5.   Strange Travelers by Gene Wolfe
6.   Major Ingredients: The Selected Short Stories of Eric Frank Russell by Eric Frank Russell
7.   Blue Kansas Sky by Michael Bishop
8.   Sister Emily's Lightship and Other Stories by Jane Yolen
9.   Worlds Vast and Various by Gregory Benford
10. High Cotton: Selected Stories of Joe R. Lansdale by Joe R. Lansdale
11. The Essential Hal Clement, Volume 2: Music of Many Spheres by Hal Clement
12. Sailing to Byzantium by Robert Silverberg
13. Triskell Tales by Charles de Lint
14. Moon Dogs by Michael Swanwick
15. The Perseids and Other Stories by Robert Charles Wilson
16. In the Upper Room and Other Likely Stories by Terry Bisson
17. Selected Stories by Theodore Sturgeon
18. Perpetuity Blues and Other Stories by Neal Barrett, Jr.
19. In the Stone House by Barry N. Malzberg
20. Magic Terror: Seven Tales by Peter Straub
21. Mixed Magics: The Worlds of Chrestomanci by Diana Wynne Jones
22. Terminal Visions by Richard Paul Russo
23. The Death Artist by Dennis Etchison
24. Punktown by Jeffrey Thomas
25. Travel Arrangements by M. John Harrison
26. Kafka Americana by Jonathan Lethem and Carter Scholz

Best Anthology
1.   The Year's Best Science Fiction: Seventeenth Annual Collection edited by Gardner Dozois

Other Nominees:
2.   The Year's Best Fantasy and Horror: Thirteenth Annual Collection edited by Ellen Datlow and Terri Windling
3.   Year's Best SF 5 edited by David G. Hartwell
4.   Vanishing Acts edited by Ellen Datlow
5.   Dark Matter: A Century of Speculative Fiction from the African Diaspora edited by Sheree R. Thomas
6.   Black Heart, Ivory Bones edited by Ellen Datlow and Terri Windling
7.   The SFWA Grand Masters: Volume Two edited by Frederik Pohl
8.   Nebula Awards Showcase 2000 edited by Gregory Benford
9.   The Furthest Horizon: SF Adventures to the Far Future edited by Gardner Dozois
10. Arkham's Masters of Horror edited by Peter Ruber
11. Explorers: SF Adventures to Far Horizons edited by Gardner Dozois
12. October Dreams: A Celebration of Halloween edited by Richard Chizmar and Robert Morrish
13. Skylife: Space Habitats in Story and Science edited by Gregory Benford and George Zebrowski
14. Dark Terrors 5 edited by Stephen Jones and David Sutton
15. Star Colonies edited by Martin H. Greenberg and John Helfers
16. Whispers from the Cotton Tree Root: Caribbean Fabulist Fiction edited by Nalo Hopkinson
17. A Wolf at the Door and Other Retold Fairy Tales edited by Ellen Datlow and Terri Windling
18. The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Eleven edited by Stephen Jones
19. Foursight edited by Peter Crowther

Best Nonfiction, Related, or Reference Book
1.   On Writing by Stephen King

Other Nominees:
2.   Robert A. Heinlein: A Reader's Companion by James Gifford
3.   Algernon, Charlie and I by Daniel Keyes
4.   Jack Vance: Critical Appreciations and a Bibliography by A.E. Cunningham
5.   Science Fiction Culture by Camille Bacon-Smith
6.   J.R.R. Tolkien: Author of the Century by Tom Shippey
7.   Man of Two Worlds: My Life in Science Fiction and Comics by Julius Schwartz, with Brian M. Thomsen
8.   Lord of a Visible World: An Autobiography in Letters by H.P. Lovecraft, edited by S.T. Joshi and David E. Schultz
9.   Terry Pratchett: Guilty of Literature edited by Andrew M. Butler, Edward James, and Farah Mendlesohn
10. The Oxford Companion to Fairy Tales edited by Jack Zipes
11. The Strange Case of Edward Gorey by Alexander Theroux
12. Critical Theory and Science Fiction by Carl Freedman
13. French Science Fiction, Fantasy, Horror and Pulp Fiction by Jean-Marc Lofficier and Randy Lofficier
14. American Science Fiction and the Cold War by David Seed
15. Transrealist Fiction: Writing in the Slipstream of Science by Damien Broderick
16. At the Foot of the Story Tree: An Inquiry into the Fiction of Peter Straub by Bill Sheehan
17. Vast Alchemies: The Life and Work of Mervyn Peake by G. Peter Winnington

Best Art Book
1.   Spectrum 7: The Best in Contemporary Fantastic Art edited by Cathy Fenner and Arnie Fenner

Other Nominees:
2.   Frank Kelly Freas: As He Sees It by Frank Kelly Freas and Laura Brodian Freas
3.   Greetings from Earth: The Art of Bob Eggleton by Bob Eggleton and Nigel Suckling
4.   Horror of the 20th Century: An Illustrated History by Robert Weinberg
5.   Comic Book Culture by Ron Goulart
6.   20,000 Leagues Under the Sea by Jules Verne, illustrated by Leo Dillon and Diane Dillon
7.   Inner Visions: The Art of Ron Walotsky by Ron Walotsky
8.   The Art of Rowena by Doris Vallejo and Rowena Morrill
9.   Dreams: The Art of Boris Vallejo by Boris Vallejo
10. The Frank Collection: A Showcase of the World's Finest Fantastic Art by Jane Frank and Howard Frank
11. Vertigo Visions: Artwork from the Cutting Edge of Comics by Alisa Kwitney
12. Josh Kirby: A Cosmic Cornucopia by David Langford; artist Josh Kirby
13. Journeyman: The Art of Chris Moore by Chris Moore and Stephen Gallagher

Best Editor
1.   Gardner Dozois

Other Nominees:
2.   Ellen Datlow
3.   Gordon van Gelder
4.   David G. Hartwell
5.   Stanley Schmidt
6.   David Pringle
7.   Terri Windling
8.   Patrick Nielsen Hayden
9.   Martin H. Greenberg
10. Scott Edelman
11. Stephen Jones
12. Shawna McCarthy

Best Magazine
1.   Asimov's

Other Nominees:
2.   Fantasy & Science Fiction
3.   Analog
4.   Interzone
5.   Realms of Fantasy
6.   The New York Review of Science Fiction
7.   Cemetery Dance
8.   Science Fiction Chronicle
9.   Science Fiction Age
10. Weird Tales
11. Science Fiction Weekly
12. Spectrum SF
13. Ansible
14. Century
15. Sci Fiction
16. Marion Zimmer Bradley's Fantasy Magazine
17. Amazing Stories
18. Aboriginal SF

Best Book Publisher or Imprint
1.   Tor

Other Nominees:
2.   HarperCollins/Eos Prism
3.   Bantam Spectra
4.   Baen
5.   Del Rey
6.   Ace
7.   DAW
8.   Golden Gryphon Press
9.   NESFA Press
10. Subterranean Press
11. Voyager
12. Gollancz/Millennium
13. St. Martin's
14. Warner Aspect
15. Roc
16. Science Fiction Book Club
17. (tie) Cemetery Dance Publications
      (tie) Meisha Merlin
19. Pocket
20. Wildside Press

Best Artist
1.   Bob Eggleton

Other Nominees:
2.   Michael Whelan
3.   Frank Kelly Freas
4.   Jim Burns
5.   Thomas Canty
6.   Don Maitz
7.   Leo Dillon and Diane Dillon
8.   Boris Vallejo
9.   Ron Walotsky
10. Donato Giancola
11. Vincent Di Fate
12. David Cherry
13. J.K. Potter
14. Luis Royo
15. Alan M. Clark
16. (tie) Rowena Morrill
      (tie) Frank Frazetta
18. Stephen Youll

Go to previous year's nominees: 2000
Go to subsequent year's nominees: 2002

Book Award Reviews     Home