Friday, July 5, 2002

2002 Locus Award Nominees

Location: Westercon in Los Angeles, California.

Comments: In 2002, and only for 2002, the Locus Awards introduced the Best Website category, which was ultimately won by SF Site, a website that can be found here. Although SF Site is still a going concern, it seems like a wounded and possibly dying one. And when one looks at the collection of websites that were nominated for the award, it is interesting to see both how much and how little the internet has changed over the years., Strange Horizons, and are still regularly updated. So is Tangent Online, although Dave Truesdale seems bound and determined to drain the site of all credibility, which makes me think its long-term prospects may not be particularly good. On the other hand, Science Fiction Weekly hasn't had an update since 2005. Fantastic Metropolis appears not to have had an update since 2010. Infinity Plus appears to have vanished and been replaced by the website of a general book publisher. Shadowmarch folded long ago, but Tad Williams talks about it and makes references to it on his personal website. From one perspective the fact that half of the websites listed in 2002 are still in existence and are still publishing new content (although in some cases, much less content), could be considered to be a hopeful sign. On the other hand, a fifty percent casualty rate is awfully high.

Best Science Fiction Novel
1.   Passage by Connie Willis

Other Nominees:
2.   Shadow of the Hegemon by Orson Scott Card
3.   The Chronoliths by Robert Charles Wilson
4.   Return to the Whorl by Gene Wolfe
5.   Defender by C.J. Cherryh
6.   Cosmonaut Keep by Ken MacLeod
7.   Nekropolis by Maureen F. McHugh
8.   Probability Sun by Nancy Kress
9.   Chasm City by Alastair Reynolds
10. Origin: Manifold 3 by Stephen Baxter
11. The Pickup Artist by Terry Bisson
12. Ship of Fools by Richard Paul Russo
13. Terraforming Earth by Jack Williamson
14. Appleseed by John Clute
15. The Secret of Life by Paul J. McAuley
16. The Merchants of Souls by John Barnes
17. Dark Light by Ken MacLeod
18. Metaplanetary by Tony Daniel
19. Dervish Is Digital by Pat Cadigan
20. Going, Going, Gone by Jack Womack
21. Limit of Vision by Linda Nagata
22. The Cassandra Complex by Brian Stableford
23. Eyes of the Calculor by Sean McMullen
24. Maelstrom by Peter Watts
25. The Eyre Affair by Jasper Fforde
26. A Paradigm of Earth by Candas Jane Dorsey
27. Deepsix by Jack McDevitt
28. Whole Wide World by Paul J. McAuley
29. Angel of Destruction by Susan R. Matthews

Best Fantasy Novel
1.   American Gods by Neil Gaiman

Other Nominees:
2.   The Other Wind by Ursula K. Le Guin
3.   The Curse of Chalion by Lois McMaster Bujold
4.   The Wooden Sea by Jonathan Carroll
5.   Thief of Time by Terry Pratchett
6.   The Onion Girl by Charles de Lint
7.   Black House by Stephen King and Peter Straub
8.   From the Dust Returned by Ray Bradbury
9.   Otherland: Sea of Silver Light by Tad Williams
10. Fool's Errand by Robin Hobb
11. The Dreamthief's Daughter by Michael Moorcock
12. Smoking Poppy by Graham Joyce
13. Mother of Kings by Poul Anderson
14. Coldheart Canyon by Clive Barker
15. Lirael by Garth Nix
16. Past the Size of Dreaming by Nina Kiriki Hoffman
17. The Beyond by Jeffrey Ford
18. Kushiel's Dart by Jacqueline Carey
19. Bold as Love by Gwyneth Jones
20. The House in the High Woold by Jeffrey E. Barlough
21. Dead Until Dark by Charlaine Harris
22. The Shadows of God by J. Gregory Keyes
23. The One Kingdom by Sean Russell
24. The Hauntings of Hood Canal by Jack Cady
25. Lost by Gregory Maguire

Best First Novel
1.    Kushiel's Dart by Jacqueline Carey

Other Nominees:
2.   The Eyre Affair by Jasper Fforde
3.   The Ill-Made Mute by Cecilia Dart-Thornton
4.   The Ghost Sister by Liz Williams
5.   Alien Taste by Wen Spencer
6.   Divine Intervention by Ken Wharton
7.   Ill Met by Moonlight by Sarah A. Hoyt
8.   Illumination by Terry McGarry
9.   Dance of Knives by Donna McMahon
10. Inca by Suzanne Allés Blom
11. Archangel Protocol by Lyda Morehouse
12. Swim the Moon by Paul Brandon
13. Eccentric Circles by Rebecca Lickiss
14. The Love-Artist by Jane Alison
15. Enemy Glory by Karen Michalson
16. Children of the Shaman by Jessica Rydill

Best Novella
1.   The Finder by Ursula K. Le Guin

Other Nominees:
2.   Fast Times at Fairmont High by Vernor Vinge
3.   The Chief Designer by Andy Duncan
4.   deck.halls@boughs/holly by Connie Willis
5.   Eternity and Afterward by Lucius Shepard
6.   Stealing Alabama by Allen M. Steele
7.   New Light on the Drake Equation by Ian R. MacLeod
8.   Viewpoint by Gene Wolfe
9.   Yesterday's Tomorrows by Kate Wilhelm
10. Karuna, Inc. by Paul Di Filippo
11. The Caravan from Troon by Kage Baker
12. The Diamond Pit by Jack Dann
13. Cleopatra Brimstone by Elizabeth Hand
14. Sunday Night Yams at Minnie and Earl's by Adam-Troy Castro
15. Glacial by Alastair Reynolds
16. May Be Some Time by Brenda W. Clough
17. Silent Her by Barry B. Longyear

Best Novelette
1.   Hell Is the Absence of God by Ted Chiang

Other Nominees:
2.   On the High Marsh by Ursula K. Le Guin
3.   On K2 with Kanakaredes by Dan Simmons
4.   The Lady of the Winds by Poul Anderson
5.   The Old Rugged Cross by Terry Bisson
6.   Isabel of the Fall by Ian R. MacLeod
7.   Lobsters by Charles Stross
8.   The Days Between by Allen M. Steele
9.   Undone by James Patrick Kelly
10. In the Un-Black by Stephen Baxter
11. Life on Earth by Pat Cadigan
12. Have Not Have by Geoff Ryman
13. The Measure of All Things by Richard Chwedyk
14. Computer Virus by Nancy Kress
15. The Other Real World by Howard Waldrop
16. The Quijote Robot by Robert Sheckley
17. Rhido Wars by Neal Barrett, Jr.
18. Monster Story by Kage Baker
19. This Shape We're In by Jonathan Lethem
20. And No Such Things Grow Here by Nancy Kress
21. Into Greenwood by Jim Grimsley
22. Firebird by R. Garcia y Robertson
23. Know How, Can Do by Michael Blumlein
24. The Two Dicks by Paul J. McAuley
25. Major Spacer in the 21st Century by Howard Waldrop
26. Neutrino Drag by Paul Di Filippo
27. Doing the Unstuck by Paul Di Filippo
28. First to the Moon! by Stephen Baxter and Simon Bradshaw
29. The Boy by Robert Reed
30. The Return of Spring by Shane Tourtellotte
31. Troubadour by Charles Stross
32. The Ferryman's Wife by Richard Bowes
33. The Cat's Pajamas by James Morrow
34. Mirror by Robert Reed
35. The Applesauce Monster by Kage Baker
36. The Dread and Fear of Kings by Richard Paul Russo
37. More Adventures on Other Planets by Michael Cassutt

Best Short Story
1.   The Bones of the Earth by Ursula K. Le Guin

Other Nominees:
2.   The Dog Said Bow-Wow by Michael Swanwick
3.   Incognita, Inc. by Harlan Ellison
4.   The Ghost Pit by Stephen Baxter
5.   Senator Bilbo by Andy Duncan
6.   In Glory Like Their Star by Gene Wolfe
7.   Grey Earth by Stephen Baxter
8.   Anomalies by Gregory Benford
9.   Creature by Carol Emshwiller
10. The Milk of Human Kindness by Brian Stableford
11. Ave de Paso by Catherine Asaro
12. Queen by Gene Wolfe
13. The Building by Ursula K. Le Guin
14. The Shadow by Thomas M. Disch
15. Charlie's Angels by Terry Bisson
16. Cut by Megan Lindholm
17. Unique Visitors by James Patrick Kelly
18. His Own Back Yard by James P. Blaylock
19. The Honeyed Knot by Jeffrey Ford
20. Small Houses by James P. Blaylock
21. The Infodict by James Van Pelt
22. A Slow Saturday Night at the Surrealist Sporting Club by Michael Moorcock
23. Exclusion by Daniel Abraham
24. The Black Heart by Patrick O'Leary
25. What We Did That Summer by Kathe Koja and Barry N. Malzberg
26. The God of Dark Laughter by Michael Chabon
27. Little Brother by Walter Mosley
28. The Ground He Stood On by J.R. Dunn
29. The Exchange, by Nicholas Sporlander by Jeff VanderMeer
30. Self-Portrait, with Melanoma, Final Draft by Paul Park
31. Non-Disclosure Agreement by Scott Westerfeld

Best Collection
1.   Tales from Earthsea by Ursula K. Le Guin

Other Nominees:
2.   The Collected Stories by Arthur C. Clarke
3.   The Collected Stories of Vernor Vinge by Vernor Vinge
4.   From These Ashes: The Complete Short SF of Fredric Brown by Fredric Brown
5.   Skin Folk by Nalo Hopkinson
6.   The Complete Science Fiction of William Tenn: Volume One, Immodest Proposals by William Tenn
7.   Stranger Things Happen by Kelly Link
8.   The Other Nineteenth Century by Avram Davidson
9.   Strange Trades by Paul Di Filippo
10. The Complete Short Stories by J.G. Ballard
11. Trigger & Friends by James H. Schmitz
12. Night Moves and Other Stories by Tim Powers
13. Thirteen Phantasms and Other Stories by James P. Blaylock
14. City of Saints and Madmen: The Book of Ambergris by Jeff VanderMeer
15. Quartet by George R.R. Martin
16. Strange Days: Fabulous Journeys with Gardner Dozois by Gardner Dozois
17. Meet Me in the Moon Room by Ray Vukcevich
18. Impact Parameter and Other Quantum Realities by Geoffrey A. Landis
19. Futureland by Walter Mosley
20. 50 in 50 by Harry Harrison
21. Stories for an Enchanted Afternoon by Kristine Kathryn Rusch
22. The Man with the Barbed-Wire Fists by Norman Partridge
23. Other Voices, Other Doors by Patrick O'Leary
24. Claremont Tales by Richard A. Lupoff
25. Jubilee by Jack Dann

Best Anthology
1.   The Year's Best Science Fiction: Eighteenth Annual Collection edited by Gardner Dozois

Other Nominees:
2.   The Year's Best Fantasy and Horror: Fourteenth Annual Collection edited by Ellen Datlow and Terri Windling
3.   Redshift: Extreme Visions of Speculative Fiction edited by Al Sarrantonio
4.   Starlight 3 edited by Patrick Nielsen Hayden
5.   Year's Best SF 6 edited by David G. Hartwell
6.   Futures edited by Peter Crowther
7.   Year's Best Fantasy edited by David G. Hartwell and Kathryn Cramer
8.   The SFWA Grand Masters: Volume Three edited by Frederik Pohl
9.   Masterpieces: The Best Science Fiction of the Century edited by Orson Scott Card
10. A Woman's Liberation: A Choice of Futures By and About Women edited by Connie Willis and Sheila Williams
11. The Best Alternate History Stories of the 20th Century edited by Harry Turtledove and Martin H. Greenberg
12. Nebula Awards Showcase 2001 edited by Robert Silverberg
13. Night Visions 10 edited by Richard Chizmar
14. Supermen: Tales of the Posthuman Future edited by Gardner Dozois
15. Worldmakers: SF Adventures in Terraforming edited by Gardner Dozois
16. The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Twelve edited by Stephen Jones
17. The Best Military Science Fiction of the 20th Century edited by Harry Turtledove and Martin H. Greenberg

Best Nonfiction, Related, or Reference Book
1.   Being Gardner Dozois by Michael Swanwick

Other Nominees:
2.   Meditations on Middle-Earth edited by Karen Haber
3.   Deep Future by Stephen Baxter
4.   What If Our World Is Their Heaven? The Final Conversations of Philip K. Dick edited by Gwen Lee and Doris Elaine Sauter
5.   The Time Machines: The Story of the Science-Fiction Pulp Magazines from the Beginning to 1950 by Mike Ashley
6.   Sticks and Stones: The Troublesome Success of Children's Literature from Slovenly Peter to Harry Potter by Jack Zipes
7.   Book of the Dead: Friends of Yesteryear: Fictioneers & Others by E. Hoffmann Price
8.   Space and Beyond: The Frontier Theme in Science Fiction edited by Gary Westfahl
9.   The Martian Named Smith: Critical Perspectives on Robert A. Heinlein's Stranger in a Strange Land by William H. Patterson, Jr. and Andrew Thornton
10. The Hidden Library of Tanith Lee: Themes and Subtexts from Dionysos to the Immortal Gene by Mavis Haut
11. Storyteller: The Official Orson Scott Card Bibliography and Guide by Michael R. Collings
12. Shadows in the Attic: A Guide to British Supernatural Fiction 1820-1950 by Neil Wilson
13. Ramsey Campbell and Modern Horror Fiction by S.T. Joshi

Best Art Book
1.   Spectrum 8: The Best in Contemporary Fantastic Art edited by Cathy Fenner and Arnie Fenner

Other Nominees:
2.   The Art of Chesley Bonestell by Ron Miller and Frederick C. Durant III, with Melvin H. Schuetz; art by Chesley Bonestell
3.   The Art of Richard Powers by Jane Frank; art by Richard Powers
4.   The Last Hero by Terry Pratchett; illustrated by Paul Kidby
5.   The Great American Paperback by Richard A. Lupoff
6.   Testament: The Life and Art of Frank Frazetta by Cathy Fenner and Arnie Fenner; art by Frank Frazetta
7.   Fantasy of the 20th Century: An Illustrated History by Randy Broecker
8.   Offerings: The Art of Brom by Brom
9.   The Art of Stephen Youll: Paradox by Stephen Youll
10. The Red Tree by Shaun Tan
11. The Classic Era of American Pulp Magazines by Peter Haining
12. The War of the Worlds by H.G. Wells and Tom Kidd
13. Wings of Twilight: The Art of Michael Kaluta by Michael Kaluta
14. Dark Dreamers: Facing the Masters of Fear by Beth Gwinn and Stanley Wiater
15. The Artful Dodger: Images & Reflections by Nick Bantock
16. Ground Zero by Fred Gambino
17. Hardyware: The Art of David A. Hardy by Chris Morgan

Best Editor
1.   Gardner Dozois

Other Nominees:
2.   Ellen Datlow
3.   Gordon van Gelder
4.   David G. Hartwell
5.   Patrick Nielsen Hayden
6.   Stanley Schmidt
7.   Terri Windling
8.   David Pringle
9.   Martin H. Greenberg
10. Jim Baen
11. Shawna McCarthy
12. Peter Crowther
13. (tie) Warren Lapine
      (tie) Gavin Grant
15. Stephen Jones
16. Al Sarrantonio
17. Paul Barnett
18. Jennifer Brehl
19. Scott Edelman

Best Magazine
1.   Fantasy & Science Fiction

Other Nominees:
2.   Asimov's
3.   Analog
4.   Interzone
5.   Sci Fiction
6.   Realms of Fantasy
7.   Science Fiction Weekly
8.   The New York Review of Science Fiction
9.   Lady Churchill's Rosebud Wristlet
10. Weird Tales
11. Science Fiction Chronicle
12. Ansible
13. Spectrum SF
14. Cemetery Dance
15. Black Gate
16. The Third Alternative
17. Strange Horizons
18. Talebones
19. Absolute Magnitude

Best Book Publisher or Imprint
1.   Tor

Other Nominees:
2.   DAW
3.   (tie) Ace
      (tie) Baen
5.   Del Rey
6.   HarperCollins/Eos
7.   Bantam Spectra
8.   NESFA Press
9.   Golden Gryphon Press
10. Voyager
11. Gollancz
12. St. Martin's
13. Subterranean Press
14. Warner Aspect
15. Roc
16. Meisha Merlin
17. SFBC
18. Wildside Press
19. Pocket

Best Artist
1.   Michael Whelan

Other Nominees:
2.   Bob Eggleton
3.   Jim Burns
4.   Thomas Canty
5.   Frank Frazetta
6.   Stephen Youll
7.   Leo Dillon and Diane Dillon
8.   Donato Giancola
9.   Brom
10. (tie) Shaun Tan
      (tie) Vincent Di Fate
12. John Jude Palencar
13. Luis Royo
14. Don Maitz
15. Josh Kirby
16. J.K. Potter
17. Alan M. Clark
18. Boris Vallejo
19. Frank Kelly Freas
20. David Cherry
21. Michael Kaluta
22. Ron Walotsky
23. Julie Bell
24. (tie) Paul Kidby
      (tie) Dominic Harman
26. Rowena Morrill

Best Website
1.   SF Site

Other Nominees:
2.   Sci Fiction
3.   Science Fiction Weekly
4.   Strange Horizons
5.   Fantastic Metropolis
6.   Tangent Online
8.   Shadowmarch
9.   Infinity Plus

Go to previous year's nominees: 2001
Go to subsequent year's nominees: 2003

Book Award Reviews     Home