Friday, July 4, 2003

2003 Locus Award Nominees

Location: Westercon in Seattle-Tacoma, Washington.

Comments: In 2003 the Locus Awards introduced the Best Young Adult Book category, which, given the prevalence of strong young adult genre fiction was probably inevitable, and was certainly called for. The category was promptly won by Neil Gaiman with the creepy story Coraline. Gaiman also won in the Best Short Story category with October in the Chair, setting the author up for his magnificent run of victories over the next several years.

Best Science Fiction Novel
1.   The Years of Rice and Salt by Kim Stanley Robinson

Other Nominees:
2.   Kiln People by David Brin
3.   Bones of the Earth by Michael Swanwick
4.   Redemption Ark by Alastair Reynolds
5.   Coyote by Allen M. Steele
6.   Light by M. John Harrison
7.   Shadow Puppets by Orson Scott Card
8.   Chindi by Jack McDevitt
9.   The Separation by Christopher Priest
10. Schild's Ladder by Greg Egan
11. The Mount by Carol Emshwiller
12. Probability Space by Nancy Kress
13. Guardian by Joe Haldeman
14. Engine City by Ken MacLeod
15. Ruled Britannia by Harry Turtledove
16. (tie) Evolution by Stephen Baxter
      (tie) Vitals by Greg Bear
18. Lion's Blood by Steven Barnes
19. The Impossible Bird by Patrick O'Leary
20. The Sky So Big and Black by John Barnes
21. The Visitor by Sheri S. Tepper
22. Light Music by Kathleen Ann Goonan
23. Diplomatic Immunity by Lois McMaster Bujold
24. Permanence by Karl Schroeder
25. The Praxis by Walter Jon Williams
26. Spaceland by Rudy Rucker
27. The Omega Expedition by Brian Stableford

Best Fantasy Novel
1.   The Scar by China Miéville

Other Nominees:
2.   Night Watch by Terry Pratchett
3.   A Winter Haunting by Dan Simmons
4.   White Apples by Jonathan Carroll
5.   Kushiel's Chosen by Jacqueline Carey
6.   Lost in a Good Book by Jasper Fforde
7.   Ombria in Shadow by Patricia A. McKillip
8.   The Portrait of Mrs. Charbuque by Jeffrey Ford
9.   The Fall of the Kings by Ellen Kushner and Delia Sherman
10. A Fistful of Sky by Nina Kiriki Hoffman
11. The Alchemist's Door by Lisa Goldstein
12. Voyage of the Shadowmoon by Sean McMullen
13. The Facts of Life by Graham Joyce
14. The Iron Grail by Robert Holdstock
15. The Isle of Battle by Sean Russell
16. A Bed of Earth by Tanith Lee
17. The Lady of the Sorrows by Cecilia Dart-Thornton
18. Castles Made of Sand by Gwyneth Jones

Best Young Adult Book
1.   Coraline by Neil Gaiman

Other Nominees:
2.   Abarat by Clive Barker
3.   Summerland by Michael Chabon
4.   A Wizard Alone by Diane Duane
5.   The House of the Scorpion by Nancy Farmer
6.   The Thief Lord by Cornelia Funke
7.   Protector of the Small: Lady Knight by Tamora Pierce
8.   City of the Beasts by Isabel Allende
9.   The Storm Weaver and the Sand by Sean Williams
10. Feed by M.T. Anderson

Best First Novel
1.    A Scattering of Jades by Alexander C. Irvine

Other Nominees:
2.   The Golden Age by John C. Wright
3.   Altered Carbon by Richard Morgan
4.   Solitaire by Kelley Eskridge
5.   The Atrocity Archive (serial) by Charles Stross
6.   Warchild by Karin Lowachee
7.   The Summer Country by James A. Hetley
8.   Fires of the Faithful by Naomi Kritzer
9.   The Red Church by Scott Nicholson
10. The God Who Begat a Jackal by Nega Mezlekia
11. Just Like Beauty by Lisa Lerner
12. The Eye of Night by Pauline J. Alama

Best Novella
1.   The Tain by China Miéville

Other Nominees:
2.   Paradises Lost by Ursula K. Le Guin
3.   A Year in the Linear City by Paul Di Filippo
4.   Seven Wild Sisters by Charles de Lint
5.   Stories for Men by John Kessel
6.   Riding the Rock by Stephen Baxter
7.   Breathmoss by Ian R. MacLeod
8.   The Human Front by Ken MacLeod
9.   Turquoise Days by Alastair Reynolds
10. The Potter of Bones by Eleanor Arnason
11. The Political Officer by Charles Coleman Finlay
12. (tie) Bronte's Egg by Richard Chwedyk
      (tie) Over Yonder by Lucius Shepard
14. Router by Charles Stross
15. The Drive-In Puerto Rico by Lucius Shepard
16. Veritas by Robert Reed
17. El Dia de los Muertos by Brian A. Hopkins
18. Singleton by Greg Egan
19. The Least Trumps by Elizabeth Hand
20. In Spirit by Pat Forde
21. In the Garden of Poisonous Flowers by Caitlín R. Kiernan
22. Ring Rats by R. Garcia y Robertson
23. Unseen Demons by Adam-Troy Castro
24. A Speaker for the Wooden Sea by Ian Watson
25. Ransom by Albert E. Cowdrey
26. Doctor Pretorius and the Lost Temple by Paul J. McAuley
27. Jury Service by Charles Stross and Cory Doctorow

Best Novelette
1.   The Wild Girls by Ursula K. Le Guin

Other Nominees:
2.   Liking What You See: A Documentary by Ted Chiang
3.   A Walking Tour of the Shambles by Gene Wolfe and Neil Gaiman
4.   Slow Life by Michael Swanwick
5.   Halo by Charles Stross
6.   Lull by Kelly Link
7.   The Clear Blue Seas of Luna by Gregory Benford
8.   A Martian Theodicy by Paul Di Filippo
9.   Tourist by Charles Stross
10. In for a Penny or The Man Who Believed in Himself by James P. Blaylock
11. The Big Rock Candy Mountain by Andy Duncan
12. Lying to Dogs by Robert Reed
13. Something by the Sea by Jeffrey Ford
14. The Weight of Words by Jeffrey Ford
15. Madonna of the Maquiladora by Gregory Frost
16. Presence by Maureen F. McHugh
17. Lost Sorceress of the Silent Citadel by Michael Moorcock
18. The Likely Lad by Kage Baker
19. Little Red's Tango by Peter Straub
20. V.A.O. by Geoff Ryman
21. The Hidden Place by Ian McDonald
22. We Come Not to Praise Washington by Charles Coleman Finlay
23. Chichen Itza by Alex Irvine
24. The Old Cosmonaut and the Construction Worker Dream of Mars by Ian McDonald
25. The Passenger by Paul J. McAuley
26. A Flock of Birds by James Van Pelt
27. The Real Story by Alastair Reynolds
28. Look Away by Stephen L. Burns
29. The Most Famous Little Girl in the World by Nancy Kress
30. Watching Matthew by Damon Knight
31. Our Friend Electricity by Ron Wolfe
32. Pavane for a Prince of the Air by Elizabeth Hand
33. The Children's Crusade by Robert Reed

Best Short Story
1.   October in the Chair by Neil Gaiman

Other Nominees:
2.   Creation by Jeffrey Ford
3.   Familiar by China Miéville
4.   The Little Cat Laughed to See Such Sport by Michael Swanwick
5.   (tie) The Hunters of Pangaea by Stephen Baxter
      (tie) In Paradise by Bruce Sterling
7.   The Hanging Curve by Gardner Dozois
8.   The Waif by Gene Wolfe
9.   Social Dreaming of the Frin by Ursula K. Le Guin
10. 'Hello,' Said the Stick by Michael Swanwick
11. What I Didn't See by Karen Joy Fowler
12. Shields of Mars by Gene Wolfe
13. The Seasons of the Ansarac by Ursula K. Le Guin
14. Candy Art by James Patrick Kelly
15. Her Father's Eyes by Kage Baker
16. If Lions Could Speak: Imaging the Alien by Paul Park
17. I Saw the Light by Terry Bisson
18. Lambing Season by Molly Gloss
19. (tie) Hunter's Moon by Patricia A. McKillip
      (tie) The Long Chase by Geoffrey A. Landis
      (tie) She Sees My Monsters Now by Robert Reed
22. Droplet by Benjamin Rosenbaum
23. Knapsack Poems by Eleanor Arnason
24. The Invisible Empire by John Kessel
25. (tie) Dirty Little War by Michael Swanwick
      (tie) The War of the Worldviews by James Morrow
27. At Dorado by Geoffrey A. Landis
28. Some Other Time by Ray Vukcevich
29. Flight Correction by Ken Wharton

Best Collection
1.   Stories of Your Life and Others by Ted Chiang

Other Nominees:
2.   The Birthday of the World and Other Stories by Ursula K. Le Guin
3.   Worlds Enough & Time by Dan Simmons
4.   The Collected Stories of Greg Bear by Greg Bear
5.   Everything's Eventual by Stephen King
6.   The Fantasy Writer's Assistant and Other Stories by Jeffrey Ford
7.   Black Projects, White Knights: The Company Dossiers by Kage Baker
8.   Bright Segment: Volume VIII: The Complete Stories of Theodore Sturgeon by Theodore Sturgeon
9.   Strange But Not a Stranger by James Patrick Kelly
10. Waifs and Strays by Charles de Lint
11. Report to the Men's Club and Other Stories by Carol Emshwiller
12. Selected Stories of Philip K. Dick by Philip K. Dick
13. Martians and Madness: The Complete SF Novels of Fredric Brown by Fredric Brown
14. Little Doors by Paul Di Filippo
15. Phase Space by Stephen Baxter
16. Smoke Ghost & Other Apparitions by Fritz Leiber
17. Going for Infinity by Poul Anderson
18. (tie) Counting Up, Counting Down by Harry Turtledove
      (tie) Toast and Other Rusted Futures by Charles Stross
20. Nightmare at 20,000 Feet by Richard Matheson
21. Maps: The Uncollected John Sladek by John Sladek

Best Anthology
1.   The Year's Best Science Fiction: Nineteenth Annual Collection edited by Gardner Dozois

Other Nominees:
2.   The Hard SF Renaissance edited by David G. Hartwell and Kathryn Cramer
3.   The Year's Best Fantasy and Horror: Fifteenth Annual Collection edited by Ellen Datlow and Terri Windling
4.   Mars Probes edited by Peter Crowther
5.   The Green Man: Tales from the Mythic Forest edited by Ellen Datlow and Terri Windling
6.   Conjunctions 39: The New Wave Fabulists edited by Peter Straub
7.   Year's Best SF 7 edited by David G. Hartwell and Kathryn Cramer
8.   Leviathan, Volume Three edited by Jeff VanderMeer and Forrest Aguirr
9.   30th Anniversary DAW: Science Fiction edited by Elizabeth R. Wollheim and Sheila E. Gilbert
10. Year's Best Fantasy 2 edited by David G. Hartwell and Kathryn Cramer
11. Polyphony, Volume 1 edited by Deborah Layne and Jay Lake
12. Dark Terrors 6 edited by Stephen Jones and David Sutton
13. Robert Silverberg Presents The Great SF Stories (1964) edited by Robert Silverberg and Martin H. Greenberg
14. The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Thirteen edited by Stephen Jones
15. Nebula Awards Showcase 2002 edited by Kim Stanley Robinson
16. The Mammoth Book of Science Fiction edited by Mike Ashley
17. Worlds That Weren't edited by Laura Anne Gilman

Best Nonfiction, Related, or Reference Book
1.   Tomorrow Now: Envisioning the Next Fifty Years by Bruce Sterling

Other Nominees:
2.   Harlan Ellison: The Edge of Forever by Ellen Weil and Gary K. Wolfe
3.   Better to Have Loved: The Life of Judith Merril by Judith Merril and Emily Pohl-Weary
4.   The Battle of the Sexes in Science Fiction by Justine Larbalestier
5.   Clive Barker: The Dark Fantastic by Douglas E. Winter
6.   The Age of Chaos: The Multiverse of Michael Moorcock by Jeff Gardiner
7.   Supernatural Fiction Writers: Contemporary Fantasy and Horror, Second Edition, Volumes I & II edited by Richard Bleiler
8.   John W. Campbell's Golden Age of Science Fiction by Eric Solstein
9.   (tie) Mervyn Peake: My Eyes Mint Gold: A Life by Malcolm Yorke
      (tie) The Science Fiction of Cordwainer Smith by Karen L. Hellekson
11. L. Frank Baum: Creator of Oz by Katharine M. Rogers
12. Starlight Man: The Extraordinary Life of Algernon Blackwood (aka Algernon Blackwood: An Extraordinary Life) by Mike Ashley
13. A.E. van Vogt: Science Fantasy's Icon by H.L. Drake

Best Art Book
1.   Spectrum 9: The Best in Contemporary Fantastic Art edited by Cathy Fenner and Arnie Fenner

Other Nominees:
2.   Dragonhenge by Bob Eggleton and John Grant
3.   Bradbury: An Illustrated Life by Jerry Weist
4.   The Science Fiction Art of Vincent Di Fate by Vincent Di Fate
5.   The Art of Jeffrey Jones by Cathy Fenner and Arnie Fenner; art by Jeffrey Jones
6.   Cautionary Tales for Children by Hilaire Belloc and Edward Gorey
7.   Paper Tiger Fantasy Art Gallery edited by Paul Barnett
8.   Fantasy Art Masters: The Best in Fantasy and SF Art Worldwide (aka More Fantasy Art Masters: The Best Fantasy and Science Fiction Artists Show How They Work) by Dick Jude
9.   Richard Wagner's The Ring of The Nibelung, Volume One by P. Craig Russell
10. Richard Wagner's The Ring of The Nibelung, Volume Two by P. Craig Russell

Best Editor
1.   Gardner Dozois

Other Nominees:
2.   Gordon van Gelder
3.   David G. Hartwell
4.   Peter Crowther
5.   Stanley Schmidt
6.   Patrick Nielsen Hayden
7.   Terri Windling
8.   David Pringle
9.   Martin H. Greenberg
10. Gavin Grant and Kelly Link
11. Shawna McCarthy
12. Stephen Jones
13. Jim Baen
14. Ellen Datlow

Best Magazine
1.   Fantasy & Science Fiction

Other Nominees:
2.   Asimov's
3.   Analog
4.   Interzone
5.   Sci Fiction
6.   Realms of Fantasy
7.   The Third Alternative
8.   Lady Churchill's Rosebud Wristlet
9.   The New York Review of Science Fiction
10. Cemetery Dance
11. Strange Horizons
12. Spectrum SF
13. Black Gate
14. Science Fiction Weekly
15. Weird Tales
16. Science Fiction Chronicle
17. The Infinite Matrix
18. Ansible

Best Book Publisher or Imprint
1.   Tor

Other Nominees:
2.   Baen
3.   Del Rey
4.   Eos
5.   DAW
6.   Golden Gryphon Press
7.   Ace
8.   Bantam Spectra
9.   NESFA Press
10. PS Publishing
11. Gollancz
12. Subterranean Press
13. Small Beer Press
14. Meisha Merlin
15. HarperCollins
16. Roc
17. Warner Aspect
18. Penguin Putnam
19. SFBC
20. St. Martin's

Best Artist
1.   Bob Eggleton

Other Nominees:
2.   Michael Whelan
3.   Thomas Canty
4.   Jim Burns
5.   Frank Kelly Freas
6.   Vincent Di Fate
7.   Kinuko Y. Craft
8.   Donato Giancola
9.   J.K. Potter
10. Jeffrey Jones
11. Chesley Bonestell
12. John Jude Palencar
13. Frank Frazetta
14. Alan M. Clark
15. Luis Royo
16. Don Maitz
17. (tie) Ron Walotsky
      (tie) Shaun Tan
19. Stephen Youll

Go to previous year's nominees: 2002
Go to subsequent year's nominees: 2004

Book Award Reviews     Home