Saturday, June 16, 2007

2007 Locus Award Nominees

Location: Seattle, Washington.

Comments: In 2007, John Scalzi managed to hold the last spot in the list of nominees for Best Science Fiction Novel for the second year in a row. I'm not sure, but that has to be some sort of unprecedented accomplishment. Of course, Scalzi had not one, but two novels nominated for Best Science Fiction Novel in 2007, which probably makes having one of them rank as the last nominee in the poll seem to be not so bad.

Best Science Fiction Novel
1.   Rainbow's End by Vernor Vinge

Other Nominees:
2.   Glasshouse by Charles Stross
3.   Blindsight by Peter Watts
4.   Carnival by Elizabeth Bear
5.   Farthing by Jo Walton
6.   The Clan Corporate by Charles Stross
7.   The Road by Cormac McCarthy
8.   Against the Day by Thomas Pynchon
9.   Sun of Suns by Karl Schroeder
10. Mathematicians in Love by Rudy Rucker
11. Eifelheim by Michael F. Flynn
12. Nova Swing by M. John Harrison
13. End of the World Blues by Jon Courtenay Grimwood
14. Matriarch by Karen Traviss
15. The Armies of Memory by John Barnes
16. Polity Agent by Neal Asher
17. Emperor by Stephen Baxter
18. Keeping It Real by Justina Robson
19. The Ghost Brigades by John Scalzi
20. Horizons by Mary Rosenblum
21. Babylon by Richard Calder
22. The Android's Dream by John Scalzi

Best Fantasy Novel
1.   The Privilege of the Sword by Ellen Kushner

Other Nominees:
2.   The Jennifer Morgue by Charles Stross
3.   Soldier of Sidon by Gene Wolfe
4.   Three Days to Never by Tim Powers
5.   The Last Witchfinder by James Morrow
6.   Shriek: An Afterword by Jeff VanderMeer
7.   Solstice Wood by Patricia A. McKillip
8.   Forest Mage by Robin Hobb
9.   The Vengeance of Rome by Michael Moorcock
10. Lisey's Story by Stephen King
11. (tie) The Thousandfold Thought by R. Scott Bakker
      (tie) The Tourmaline by Paul Park
13. The Brief History of the Dead by Kevin Brockmeier
14. The Blood Knight by Greg Keyes
15. Trial of Flowers by Jay Lake
16. The Demon and the City by Liz Williams
17. The Virtu by Sarah Monette
18. Fugitives of Chaos by John C. Wright
19. Ilario: The Lion's Eye by Mary Gentle
20. Majestrum by Matthew Hughes
22. The Lies of Locke Lamora by Scott Lynch

Best Young Adult Book
1.   Wintersmith by Terry Pratchett

Other Nominees:
2.   Voices by Ursula K. Le Guin
3.   Magic Lessons by Justine Larbalestier
4.   Spirits That Walk in Shadow by Nina Kiriki Hoffman
5.   The Keys to the Kingdom, Book 4: Sir Thursday by Garth Nix
6.   The Pinhoe Egg by Diana Wynne Jones
7.   Specials by Scott Westerfeld
8.   Do the Creepy Thing by Graham Joyce
9.   A Darkling Plain by Philip Reeve
10. The Last Days by Scott Westerfeld
11. Midnighters, Book Three: Blue Noon by Scott Westerfeld

Best First Novel

Other Nominees:
2.   The Lies of Locke Lamora by Scott Lynch
3.   Crystal Rain by Tobias S. Buckell
4.   The Green Glass Sea by Ellen Klages
5.   The Glass Books of the Dream Eaters by Gordon Dahlquist
6.   A Shadow in Summer by Daniel Abraham
7.   Summer of the Apocalypse by James Van Pelt
8.   Scar Night by Alan Campbell
9.   The Blade Itself by Joe Abercrombie
10. The Stolen Child by Keith Donohue
11. The Burning Girl by Holly Phillips
12. The Patron Saint of Plagues by Barth Anderson

Best Novella
1.   Missile Gap by Charles Stross

Other Nominees:
2.   The Mars Girl by Joe Haldeman
3.   Lord Weary's Empire by Michael Swanwick
4.   Botch Town by Jeffrey Ford
5.   Map of Dreams by M. Rickert
6.   A Billion Eves by Robert Reed
7.   The Siege of Earth by Stephen Baxter
8.   Julian: A Christmas Story by Robert Charles Wilson
9.   The Plurality of Worlds by Brian Stableford
10. The Voyage of Night Shining White by Chris Roberson
11. Where the Golden Apples Grow by Kage Baker
12. Riding the Crocodile by Greg Egan
13. The Walls of the Universe by Paul Melko
14. Nightingale by Alastair Reynolds
15. Blackburn and the Blade by Bradley Denton
16. 'The Night is Fine,' the Waldrus Said by John Barnes
17. The Good Kill by Barry B. Longyear
18. Hallucigenia by Laird Barron
19. Inclination by William Shunn
20. The Revivalist by Albert E. Cowdrey
21. Good Mountain by Robert Reed
22. Rococo by Robert Reed
23. The Lineaments of Gratified Desire by Ysabeau S. Wilce

Best Novelette
1.   When Sysadmins Ruled the Earth by Cory Doctorow

Other Nominees:
2.   Pol Pot's Beautiful Daughter (Fantasy) by Geoff Ryman
3.   I, Row-Boat by Cory Doctorow
4.   The Night Whiskey by Jeffrey Ford
5.   The Singularity Needs Women! by Paul Di Filippo
6.   Salt Wine by Peter S. Beagle
7.   In the House of the Seven Librarians by Ellen Klages
8.   The Djinn's Wife by Ian McDonald
9.   Yellow Card Man by Paolo Bacigalupi
10. A Soul in a Bottle by Tim Powers
11. El Regalo by Peter S. Beagle
12. Counterfactual by Gardner Dozois
13. Wane by Elizabeth Bear
14. Kansas, She Says, Is the Name of the Star by R. Garcia y Robertson
15. Lessons with Miss Gray by Theodora Goss
16. Signal to Noise by Alastair Reynolds
17. The Cartesian Theater by Robert Charles Wilson
18. The Pacific Mystery by Stephen Baxter
19. What Used to Be Good Still Is by Emma Bull
20. Jack o'Lantern by Patricia A. McKillip
21. Bow Shock by Gregory Benford
22. Shambhala by Alex Irvine
23. Okanoggan Falls by Carolyn Ives Gilman
24. Dawn, and Sunset, and the Colours of the Earth by Michael F. Flynn
25. Dead Men Walking by Paul J. McAuley
26. Tiger, Burning by Alastair Reynolds
27. Chandail by Peter S. Beagle
28. Incarnation Day by Walter Jon Williams
29. Journey into the Kingdom by M. Rickert
30. Femaville 29 by Paul Di Filippo
31. The Highway Men by Ken MacLeod
32. A Flight of Numbers Fantastique Strange by Beth Bernobich
33. Every Hole Is Outlined by John Barnes
34. Sunlight or Rock by John Kessel
35. A Siege of Cranes by Benjamin Rosenbaum
36. . . . the darkest evening of the year . . . by Candas Jane Dorsey
37. Home Movies by Mary Rosenblum
38. I'll Give You My Word by Diana Wynne Jones
39. Dead Man by Alexander Jablokov
40. The Christmas Witch by M. Rickert

Best Short Story
1.   How to Talk to Girls at Parties by Neil Gaiman

Other Nominees:
2.   Nano Comes to Clifford Falls by Nancy Kress
3.   Sob in the Silence by Gene Wolfe
4.   In the Abyss of Time by Stephen Baxter
5.   Tin Marsh by Michael Swanwick
6.   The Way He Does It by Jeffrey Ford
7.   Impossible Dreams by Tim Pratt
8.   The American Dead by Jay Lake
9.   Eight Episodes by Robert Reed
10. The Saffron Gatherers by Elizabeth Hand
11. Another Word for Map Is Faith by Christopher Rowe
12. Killers by Carol Emshwiller
13. Chu and the Nants by Rudy Rucker
14. The Secret Paths of Rajan Khanna by Jeff VanderMeer
15. A Fine Magic by Margo Lanagan
16. World of No Return by Carol Emshwiller
17. The House Beyond Your Sky by Benjamin Rosenbaum
18. Preemption by Charlie Rosenkranz
19. Taking Good Care of Myself by Ian R. MacLeod
20. Under Hell, Over Heaven by Margo Lanagan
21. The Age of Ice by Liz Williams
22. Cup and Table by Tim Pratt
23. Kyle Meets the River by Ian McDonald
24. You Have Never Been Here by M. Rickert
25. Revelation by Albert E. Cowdrey
26. Kin by Bruce McAllister
27. Winkie by Margo Lanagan
28. To Measure the Earth by Jedediah Berry
29. Lighthouse by Michael Shara and Jack McDevitt
30. The Small Astral Object Genius by James Van Pelt
31. The League of Last Girls by Christopher Rowe
32. The Town on Blighted Sea by A.M. Dellamonica

Best Collection
1.   Fragile Things by Neil Gaiman

Other Nominees:
2.   The Empire of Ice Cream by Jeffrey Ford
3.   The Best of Philip José Farmer by Philip José Farmer
4.   The Ladies of Grace Adieu and other stories by Susanna Clarke
5.   Galactic North by Alastair Reynolds
6.   The Line Between by Peter S. Beagle
7.   A Separate War and Other Stories by Joe Haldeman
8.   Zima Blue and Other Stories by Alastair Reynolds
9.   In the Forest of Forgetting by Theodora Goss
10. Resplendent by Stephen Baxter
11. Visionary in Residence by Bruce Sterling
12. Outbound by Jack McDevitt
13. Map of Dreams by M. Rickert
14. The Man from the Diogenes Club by Kim Newman
15. Saffron and Brimstone: Strange Stories by Elizabeth Hand
16. Shuteye for the Timebroker by Paul Di Filippo
17. Red Spikes by Margo Lanagan
18. Skinny Dipping in the Lake of the Dead: Stories by Alan DeNiro
19. Alabaster by Caitlín R. Kiernan
20. Pictures from an Expedition by Alexander C. Irvine
21. The Ocean and All Its Devices by William Browning Spencer
22. Streetcar Dreams by Richard Bowes
23. The Butterflies of Memory by Ian Watson
24. Basic Black: Tales of Appropriate Fear by Terry Dowling
25. American Morons by Glen Hirshberg

Best Anthology
1.   The Year's Best Science Fiction: Twenty-third Annual Collection edited by Gardner Dozois

Other Nominees:
2.   The Year's Best Fantasy and Horror 2006: Nineteenth Annual Collection edited by Ellen Datlow, Kelly Link, and Gavin J. Grant
3.   Salon Fantastique edited by Ellen Datlow and Terri Windling
4.   One Million A.D. edited by Gardner Dozois
5.   Year's Best SF 11 edited by David G. Hartwell and Kathryn Cramer
6.   Firebirds Rising edited by Sharyn November
7.   Futureshocks edited by Lou Anders
8.   Forbidden Planets edited by Peter Crowther
9.   Feeling Very Strange: The Slipstream Anthology edited by James Patrick Kelly and John Kessel
10. Best Short Novels: 2006 edited by Jonathan Strahan
11. Polyphony, Volume 6 edited by Deborah Layne and Jay Lake
12. Year's Best Fantasy 6 edited by David G. Hartwell and Kathryn Cramer
13. Escape from Earth: New Adventures in Space edited by Jack Dann and Gardner Dozois
14. Twenty Epics edited by David Moles and Susan Marie Groppi
15. The Mammoth Book of Extreme Science Fiction edited by Mike Ashley
16. The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Seventeen edited by Stephen Jones
17. Nebula Awards Showcase 2006 edited by Gardner Dozois
18. Science Fiction: The Very Best of 2005 edited by Jonathan Strahan
19. Fantasy: The Very Best of 2005 edited by Jonathan Strahan
20. Futures Past edited by Jack Dann and Gardner Dozois
21. Paraspheres: Fabulist and New Wave Fabulist Stories edited by Rusty Morrison and Ken Keegan
22. Science Fiction: The Best of the Year: 2006 Edition edited by Rich Horton
23. The Dedalus Book of Finnish Fantasy edited by Johanna Sinisalo
24. Fantasy: The Best of the Year: 2006 Edition edited by Rich Horton
25. Eidolon 1 edited by Jonathan Strahan and Jeremy G. Byrne

Best Nonfiction, Related, or Reference Book
1.   James Tiptree, Jr.: The Double Life of Alice B. Sheldon by Julie Phillips

Other Nominees:
2.   About Writing: Seven Essays, Four Letters, and Five Interviews by Samuel R. Delany
3.   Myths for the Modern Age: Philip Jose Farmer's Wold Newton Universe edited by Win Scott Eckert
4.   Blood and Thunder: The Life and Art of Robert E. Howard by Mark Finn
5.   The Darkening Garden: A Short Lexicon of Horror by John Clute
6.   Daughters of Earth: Feminist Science Fiction in the Twentieth Century edited by Justine Larbalestier
7.   The History of Science Fiction by Adam Roberts
8.   Heinlein's Children: The Juveniles by Joseph T. Major
9.   Worldcon Guest of Honor Speeches by Mike Resnick and Joe Siclari
10. The Long and the Short of It: More Essays on the Fiction of Gene Wolfe by Robert Borski
11. The Wand in the Word: Conversations with Writers of Fantasy edited by Leonard S. Marcus
12. The Freedom of Fantastic Things: Selected Criticisms on Clark Ashton Smith edited by Scott Connors
13. Visions and Re-Visions: [Re]constructing Science Fiction by Robert M. Philmus

Best Art Book
1.   Spectrum 13: The Best in Contemporary Fantastic Art edited by Cathy Fenner and Arnie Fenner

Other Nominees:
2.   Cover Story: The Art of John Picacio by John Picacio
3.   Amphigorey Again by Edward Gorey
4.   The Fabulous Women of Boris Vallejo and Julie Bell by Boris Vallejo and Julie Bell
5.   Origins: The Art of John Jude Palencar by John Jude Palencar
6.   Mommy? by Maurice Sendak
7.   James Bama: American Realist by James Bama
8.   RGK: The Art of Roy G. Krenkel edited by Barry Klugerman and J. David Spurlock
9.   Fairies by Yoshitaka Amano
10. Kiddography: The Art & Life of Tom Kidd by Tom Kidd
11. Wally's World: The Brilliant Life and Tragic Death of Wally Wood, The World's Second-Best Comic Book Artist by Steve Starger and J. David Spurlock
12. Coffin: The Art of Vampire Hunter D by Yoshitaka Amano
13. r/evolution: The Art of Jon Foster by Jon Foster
14. The Art of Michael Parkes by Michael Parkes

Best Editor
1.   Ellen Datlow

Other Nominees:
2.   David G. Hartwell
3.   Gardner Dozois
4.   Jim Baen
5.   Gordon van Gelder
6.   Patrick Nielsen Hayden
7.   Lou Anders
8.   Teresa Nielsen Hayden
9.   Gavin Grant and Kelly Link
10. Peter Crowther
11. Terri Windling
12. Jonathan Strahan
13. Sheila Williams
14. Jeff VanderMeer
15. Sharyn November
16. Martin H. Greenberg
17. Ginjer Buchanan
18. Stanley Schmidt
19. Shawna McCarthy
20. Susan Marie Groppi
21. Toni Weisskopf
22. Deborah Layne and Jay Lake
23. Robert Silverberg
24. Andy Cox
25. Jed Hartman
26. Betsy Wollheim

Best Magazine
1.   Fantasy & Science Fiction

Other Nominees:
2.   Asimov's
3.   Analog
4.   Strange Horizons
5.   Interzone
6.   Lady Churchill's Rosebud Wristlet
7.   Realms of Fantasy
8.   Jim Baen's Universe
9.   The New York Review of Science Fiction
10. Subterranean
11. Fantasy Magazine
12. Emerald City
13. Ansible
14. SF Site
15. Weird Tales
16. SF Weekly
17. Cemetery Dance
18. Electric Velocipede
19. Postscripts
20. Clarkesworld Magazine
21. SciFiDimensions
22. Black Gate
23. Andromeda Spaceways Inflight Magazine
24. Internet Review of Science Fiction
25. SFRevu
26. Talebones

Best Book Publisher or Imprint
1.   Tor

Other Nominees:
2.   Baen
3.   Subterranean
4.   Night Shade Books
5.   Del Rey
6.   Bantam Spectra
7.   Golden Gryphon
8.   DAW
9.   Ace
10. Gollancz
11. Pyr
12. Small Beer Press
13. MonkeyBrain
14. PS Publishing
15. Eos
16. NESFA Press
17. Roc
18. Firebird
19. SFBC
20. Tachyon
21. Meisha Merlin
22. Orbit
23. Arkham House
24. St. Martin's
25. Luna

Best Artist
1.   John Picacio

Other Nominees:
2.   Michael Whelan
3.   Charles Vess
4.   Bob Eggleton
5.   Donato Giancola
6.   Stephan Martiniere
7.   John Jude Palencar
8.   Kinuko Y. Craft
9.   Thomas Canty
10. Dave McKean
11. Frank Frazetta
12. Jim Burns
13. Frank Wu
14. Yoshitaka Amano
15. Clive Barker
16. Boris Vallejo
17. Vincent Di Fate
18. Leo Dillon and Diane Dillon
19. J.K. Potter
20. Brom
21. James Bama
22. Michael Kaluta
23. Shaun Tan
24. Julie Bell
25. Tom Kidd
26. David Cherry
27. Les Edwards

Go to previous year's nominees: 2006
Go to subsequent year's nominees: 2008

Book Award Reviews     Home